第九课 苹果多少钱Lesson 9 How much is the apple

《第九课 苹果多少钱》 Lesson 9 How much is the apple

Loading the player ...
  • Dialogue
  • New Sentences
  • New words
  • Extensions
  • Excercises
对话
背景:Today is Teacher Wang′s birthday. Panpan and Tom bought a birthday cake. In the way to Teacher Wang′s house, they see a fruit store and decide to buy some fruits in it.

盼盼:苹果多少钱?
售货员:五块钱一斤。
盼盼:香蕉多少钱一斤?
售货员:三块五毛钱一斤。
盼盼:我买香蕉。
售货员:您买多少?
盼盼:两斤。

Tom: (拎着香蕉)Panpan, I heard you said “多少钱”,right?
Panpan: Yeah. “多少钱” is used to ask about the prices of the things what you want to buy. I asked the salesman that “苹果多少钱?”,which means “how much is the apple?”. Then he said “五块钱一斤。”, which means “five yuan per 500 grams”.
Tom: I know that the Chinese money was called “人民币rén mín bì” . About 6.4 yuan can be changed to 1 dollar. But, what is “块”?
Panpan: “块” and “元” are both the measures of the money. They are the same meaning. “一块”is equal to “10角” or “10毛”. So “角” and “毛” are also the same meaning. Usually, “块” and “毛” are used more in the oral Chinese.
Tom: Now, I get it. But I don′t understand the measures of the weight .
Panpan: In China, we usually use “斤” to measure the weight of the goods. “一斤” is about 500 grams. But nowadays, we use “公斤” more than “斤”, especially in the super market. “一公斤” is about “one kilogram” . we also use “克” and “千克” which means “gram” and “kilogram”.
Tom: You bought 二斤香蕉,right?But you seemed to use another number. Why?
Panpan: Isaid “两斤”.Atually, “两”and“二” both mean two. But “两”is used instead of “二” before a measure word
Tom: Hmmm! That′s interesting.
Panpan: Do you remember all of them? We′d better have a review.

(重新放一遍刚才的对话)
盼盼:苹果多少钱?
售货员:五块钱一斤。
盼盼:香蕉多少钱一斤?
售货员:三块五毛钱一斤。
盼盼:我买香蕉。
售货员:您买多少?
盼盼:两斤。

(盼盼在黑板旁边做最后的总结)
盼盼:At last, please follow me to read the key sentences.

苹果多少钱? How much is the apple?
五块钱一斤。 Five yuan per 500 grams.
香蕉多少钱一斤? How much is the banana per 500 grams?
三块五毛钱一斤。 0.5 yuan per 500 grams.
您买多少? How much do you want to buy?
两斤。 1 kilogram

Now, do you master all of these sentences? Don′t forget to review , please.
Goodbye, everyone. See you next time!


  • 1. 苹果多少钱?
    Pinyin:   Píngguǒ duōshao qián Meaning: How much is the apple?
  • 2. 五块钱一斤。
    Pinyin:   Wǔ kuài qián yì jīn 。 Meaning: Five yuan per 500 grams.
  • 3. 香蕉多少钱一斤?
    Pinyin:   Xiāngjiāo duōshao qián yì jīn ? Meaning: How much is the banana per 500 grams?
  • 4. 三块五毛钱一斤。
    Pinyin:   Sān kuài wǔ máo qián yì jīn 。 Meaning: 0.5 yuan per 500 grams.
  • 5. 您买多少?
    Pinyin:   Nín mǎi duōshao ? Meaning: How much do you want to buy?
  • 6. 两斤。
    Pinyin:   Liǎng jīn 。 Meaning: 1 kilogram .

  • 1. 苹果    píngguǒ
    Noun. Meaning: apple
  • 2. 多少    duōshao
    Pronoun. Meaning: how many, how much
  • 3. 块(元)    kuài(yuán)
    Measure Word. Meaning: a measure word of basic Chinese monetary unit
  • 4. 钱    qián
    Noun. Meaning: money,currency
  • 5. 斤    jīn
    Measure Word. Meaning: nuit of weight,1斤 is equal to 500 gram.
  • 6. 香蕉    xiāngjiāo
    Noun. Meaning: banana
  • 7. 毛(角)    máo(jiǎo)
    Measure Word. Meaning: a measure word of basic Chinese monetary unit,10毛(角)=1块(元)
  • 8. 两    liǎng
    Numeral. Meaning: two


  • 1. 价钱的表示法 Way to show the price
    Meaning:       “元yuán”,“角jiǎo”and“分fēn”are the moneteray units of "人民币rén mín bì"(the Chinese currency),which adopts the decimal system.In colloquial Chinese,however, the use of "块",“毛”,“分”is more preferable.“毛”and“分”may be omitted when they are at the end
    Example:    

    1.   1.30元 → 一块三

        Pinyin: 1.30yuán → yí kuài sān

        Meaning: 


    2.   2.65元 → 两块六毛五

        Pinyin: 2.65yuán → liǎng kuài liù máo wǔ

        Meaning: 

  • 2. 二和两的区别 The differences between"两" and"二"
    Meaning:       "两" and"二" both mean "two". Generally,"两" is used instead of “二” before a measure word(or a noun which does not take a measure word ). But for a figure bigger than 10,“二”is used instead of "两" no matter whether it is followed by a measure word or not.
    Example:    

    1.   两个朋友

        Pinyin: liǎng gè péngyou

        Meaning: two friends


  • 1. Select the wrong one___.
    A. 斤(jìn)

    B. 苹果(píng guǒ)

    C. 香蕉(xiāng jiāo)

    D. 元(yuán)

  • 2. Select the right one fill in the blank: A:香蕉多少钱一斤? B:_____________.
    A. 两元钱一斤。

    B. 我要买两斤。

    C. 我要买香蕉。

    D. 苹果五元一斤。

  • 3. Select the right one fill in the blank: A:你买多少苹果? B:___________.
    A. 我买香蕉。

    B. 我去买水果。

    C. 苹果五元钱一斤

    D. 我买五斤。

  • 4. Select the right qustion for the answer. 三块五毛钱一斤。
    A.

    B.

    C.

    D.

  • 5. How to say "I want to buy a kilo of apple."in Chinese?
    A. 我想买一斤香蕉。

    B. 我想买一斤苹果。

    C. 我想买两斤香蕉。

    D. 我想买两斤苹果。

  • Next Lesson >>